shtëpi / Uncategorized / Installers diellore termike dhe teknikë Job Përshkrimi / Detyrat dhe detyrimi Shembull

Installers diellore termike dhe teknikë Job Përshkrimi / Detyrat dhe detyrimi Shembull

Instaluar ose rivendosjen e programeve diellore të energjisë elektrike të projektuara për të grumbulluar, dyqan, dhe qarkullojnë ujë të PV-ngrohtë për familjen, përdorim industrial ose të biznesit.

Job Skills Paraprake
 • Dizajni energjik menjëhershëm ose pasiv i menjëhershëm apo i tërthortë, ose të ndajnë diellore-sistemet.
 • Kryen mirëmbajtjen rutinë ose fixes për të rivendosur teknikat diellore termike që janë në situata themelore që do të vrapojnë.
 • Etiketa për komponentët metodë, si ose etiketat apo procedure punësojë kërkuara identifikimit.
 • Analizuar faqet koleksionist pikë për mbledhësit diellore dhe për të bërë integritetin strukturor të sigurt ndoshta shtrirjes më të madhe ose të mundshme sipërfaqe në rritje.
 • Bashkohu me tanket e magazinimit dhe ngrohje të ujit të burimeve të energjisë elektrike dhe të ujit.
 • Krijimi i vendeve në lidhje me instalimin e diellit komponente nën-sistemit, duke përfshirë ujore ngrohje, tuba, valvola, dhe pajisjet ndihmëse.
 • Populloj tanke hidraulik, dhe pajisje për rrjedhjet.
 • kërcënimet e mbrojtjes, elektrik, ekologjik, ose njohin hidraulik në lidhje me instalimin diellore termike.
 • Vendosë lëviz pompa duke përdorur gear bashkim, furnizim, tub, furnizimin me energji elektrike, dhe mjete dore.
 • Mount bakrit ose të lirë hidraulike duke përdorur tuba, furnizim torches acetilen, lidhës, brushat kurrizit, lloj pëlhurash rërë, dyndje, lirë tub-pastrues, ose epoksi plastike.
 • Install -plat qetë, pastruar qendërzim mbledhësit diellore në Gadgets të cilat janë në rritje, ose qelqi, përdorimin e mbështet ose struts.
 • Mount exchangers ngrohjes dhe ngrohjes exchanger lëngjeve bazuar në schematics dhe manualet e instalimit.
 • Vendosë faktorët e sistemit të monitorimit, mat presion, dhe të tilla si për shembull oborre lëvizjes, vlerëson temperaturës, sipas dizajnit teknikë dhe syze të prodhuesve.
 • Mount hidraulike, të tilla si për shembull më sipër tuba, pajisje slot, valvola enë zbrazje, stresi valvulave rehati ngrohjes, ose aquariums, bazuar në karakteristikat prodhues dhe kodet ndërtuese.
 • beton, instaluar kolektor dielli pajisje në rritje në tjegull, zall, ose ndërtuar-up rooftops zhavorr, zbatimin e praktikave të transmetimit dhe të komponentëve të përshtatshme.
 • Vendosë kontrolluesit diellore-termike procesit dhe alarme.
 • Operacioni provimit ose funksionimin e pushtetit, pajisje hidraulike, fizik, dhe kontrollit-sistemet.
 • Zbatimi i ngushtë motit, të tilla si për ngjites të shkallës dhe artet tub, të penetrations çati dhe pajisjeve që janë strukturore.
 • Ulja dhe epoxy tubacioneve ngrohtësi të izolojnë hidraulik tuba dhe pajisje.
 • Demonstrojnë nisni, mbyllur-down analitike, ruajtje,, dhe metodat e sigurisë për sipërmarrësit metodën e energjisë.
 • Punësojnë sigurinë rrezatimit UV për të parandaluar degradimin e gypave.

Karrierës Pursuits Need
 • Leximi paragrafët kuptuarit-kuptuarit dhe dënimet e krijuar në dosjet e punës që janë të lidhura.
 • Active Dëgjimi-Duke i kushtuar vëmendje të plotë për atë që të tjerët janë duke thënë, marrjen e kohë për ju për të kuptuar sendet që bëhen, që kërkojnë pyetje si ideal, dhe nuk mesmerizing në raste që janë të gabuara.
 • Shkrimi-In shkrim jo si të papërshtatshme për nevojat e audiencës duke folur në mënyrë efektive.
 • Duke folur-Duke folur për të tjerët për të përmendur informacion në mënyrë efektive.
 • Matematika-Përdorimi aritmetike për zgjidhjen e problemeve.
 • Technology-Duke përdorur rregullat dhe teknikat për të zgjidhur çështje të kontrolluara.
 • Kritik-menduarit-Aplikimi arsye dhe mendohet të njohin të mirat dhe mangësitë e rezultateve, Opsionet alternative apo qasjeve të problemeve.
 • Active Learning-Knowledge pasojat e detaje të reja për çdo zgjidhjen e problemeve dhe vendim-marrje të kohëve të fundit dhe në të ardhmen.
 • Mësoni Strategjitë-përzgjedhjen dhe punësimin e metodave dhe procedurave coachingANDeducational përshtatshme për situatën kur të mësuarit apo edukimin e objekte të reja.
 • Monitorimi-OverseeingORDetermining funksionalitetin e veten, Personat që janë të ndryshëm, ose bizneset e konsiderojnë veprime korrigjuese ose për të gjeneruar zhvillimet.
 • Social largpamësin-Duke qenë jo në dijeni të tendencave othersA dhe të kuptuarit, ndërsa ata bëjnë pse ata reagojnë.
 • Koordinimi-Përshtatja veprime në drejtim të aktiviteteve othersI.
 • Aftësi bindjeje-Bindur të tjerët për të ndryshuar zakonet apo kokat e tyre.
 • Arbitrazhi-Getting tjerët kolektivisht dhe duke u përpjekur për të pajtuar variacione.
 • Udhëzuar-mësuar të tjerët howto bërë një lëvizje.
 • Orientimi-Pozitivisht shërbimit në kërkim të metodave për të ndihmuar personat e.
 • Avancuar Zgjidhja e Problemeve-Identifikimi problemet avancuar dhe kritikuar faktet që është e lidhur aplikojë mundësitë dhe të shqyrtojë dhe për të ndërtuar opsione.
 • Bizneset Vlerësimi-inspektimin kërkesat pika dhe ka nevojë për të krijuar një stil.
 • pajisje apo gjenerimin dhe teknologji për të siguruar kërkesat individuale Technology Design-Duke.
 • Tools përzgjedhjes-Përcaktimi mjetet dhe pajisjet e tipit të nevojshme seriozisht për të bërë një karrierë.
 • Instalimi-Shtimi produkte, produktet, rrjetë, ose paketa për të përmbushur syze.
 • Coding-shkruar aplikimet kompjuterike në lidhje me qëllimet që janë të shumta.
 • Operacionet Ndjekja-Duke parë testet, thirrjet, ose sinjale të tjera për t'u siguruar një pajisje është duke funksionuar siç duhet.
 • Funksion dhe Kontrollit kontrollues operacionet e teknikave apo pajisje.
 • Mirëmbajtja-Kryerja e mirëmbajtjes që është rutinë në mjetet dhe të vendosur kur dhe çfarë lloji i ruajtjes bëhet e domosdoshme.
 • faktorët Troubleshooting-Vendimi pas gabimeve të punës dhe të vendosur se çfarë të bëjë në lidhje me të.
 • Riparim-Fixing produkteve apo programet shfrytëzuar metodat e dëshiruara.
 • Quality-Control Research-Kryerja e provimeve dhe inspektime të artikujve, ofruesit, ose teknika për të vlerësuar të shkëlqyer apo të performancës.
 • Dituria dhe vendimmarrje, Duke marrë parasysh akuzat e përgjithshme dhe avantazhet e hapat e mundshme për të zgjedhur një më të mirë të përshtatshme.
 • Sistemet Analiza-Vendosur se çfarë lloj metode duhet të punojnë dhe se si ndryshimet në rrethana, operacionet, dhe gjithashtu atmosfera do të ndikojë efekte.
 • Metodat veprimet Analiza-dalluese apo simptomat e performancës së sistemit, si dhe në lidhje me qëllimet e pajisjes të sakta ose sjellja e nevojshme për të rritur funksionalitetin.
 • Time-Menaxhimi-Kontrollin rastin oneis vet.
 • Menaxhimi i Kursimeve-Përcaktimi se sa dollarë do të shpenzohen për të marrë punë të bërë, dhe shitjet në lidhje me këto shpenzime.
 • Operacionet e produktit Burimet-Getting dhe shikimin për përdorimin ideale e mjeteve, lehtësira, dhe materialet e nevojshme seriozisht për të mos zgjedhur të vepruar.
 • Administrata i Punonjësve Burimeve-Nxitjen, ndërtesë, dhe udhëzuese individët si ato funksionojnë, dallimin folks shumë më të mirë për punën tuaj.
Kërkesa Training Përvoja Need
 • School Senior High Degree (ose GED ose Senior Certification High School Ekuivalenca)
 • Shumë klasa Shkolla
 • Bachelor's-Diplomë
 • Asnje
Punojnë Kërkesat aftësive drejtuese
 • AchievementOREnergy – 87.98%
 • këmbëngulje – 86.61%
 • motivimi – 89.41%
 • drejtuesit – 88.52%
 • ndihmë – 89.31%
 • Problem për të tjerët – 87.25%
 • Drejtimi kulturore – 86.27%
 • Vetëkontroll – 84.20%
 • presioni Toleranca – 83.40%
 • CustomizationANDFlexibility – 88.00%
 • konsistencë – 93.00%
 • Kujdes të Details – 93.60%
 • ndershmëri – 90.80%
 • pavarësi – 90.34%
 • Krijimtaria – 81.40%
 • të menduarit – 89.43%

Rreth superadmin

kontrolloni gjithashtu

Makers Model, Wood Job Përshkrimi / Rolet dhe Përgjegjësitë e mostrës

Mbledhur gamë të plotë-size dhe druri modele të sakta e artikujve. Përfshin punonjësit papafingo dhe joshur prej druri …

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *