Ударни вести
Насловна / Некатегоризирано / Соларната термална монтери и техничари Опис на работата / Задачи и обврски на примерокот

Соларната термална монтери и техничари Опис на работата / Задачи и обврски на примерокот

Инсталирате или обновување програми соларна електрична енергија со цел да се акумулира, продавница, и циркулира PV-топла вода за домаќинство, индустриски или бизнис употреба.

Работни вештини Предуслов
 • Дизајн енергичен непосредна или пасивна непосредно или посредно, или споделување на соларни системи.
 • Вршат рутински одржување или поправки да се врати на соларни техники кои се термички на основните услови кои се работи.
 • Етикети метод компоненти, како и за идентификација етикети или постапка вработуваат бара.
 • Анализа на веб-сајтови колектор точка за сончеви колектори и да бидете сигурни дека структурните интегритетот на можеби најголемиот усогласување или веројатно зголемување на површините.
 • Зачлени резервоари и бојлери извори на електрична енергија и вода.
 • Воспоставување на места во однос на компоненти под-систем инсталирање на сонцето, вклучувајќи и вода-греалки, цевки, вентили, и помошна опрема.
 • Доверат тенкови водовод, и прибор за истекувања.
 • закани заштита, електрични, еколошки, или да препознаат молк во врска со сончеви термални инсталација.
 • Распореди движат пумпи користење лемење опрема, мебел, цевка, снабдувањето со електрична енергија, и рачни алатки.
 • Монт бакар или евтини водовод користење на цевки, кабинетите ацетилен факели, лемење, четки мозок, песок облека, флукс, евтини цевка-чистачи, или пластични епоксидна.
 • Инсталирајте мазна -plat, расчисти центрирање на сончеви колектори за gadgets, кои се зголемуваат, или стакло, користите поддржува или потпори.
 • Монт разменувачи на топлина и разменувач на топлина течности врз основа на шеми и прирачници за инсталирање.
 • Распореди систем за следење фактори, мерачи на притисок, и како на пример дворови движење, температура мерачи, во согласност со дизајн техника и спецификации на производителот.
 • Монт водовод, како на пример погоре цевки, слот додатоци, трошење на контејнер вентили, стрес топлина удобност вентили, или аквариуми, врз основа на производителот карактеристики и изградба на кодови.
 • бетон, инсталирате сонцето колектор зголемување на уреди на плочка, шиндра, или застроена чакал покривите, примена на практиките за пренос и соодветните компоненти.
 • Распоредување на соларна термички процес контролори и предупредувања.
 • работа испит или функционирање на електроенергетскиот, водовод, физички, и контрола на системи.
 • Спроведување на времето во близина, како што се на пример смеси за заптивање и цевки flashings, на покривот продори и уреди што се структурни.
 • Намалување и епоксидни цевки топлина да се изолира водоводни цевки и додатоци.
 • Докажување стартувате, затворање аналитички, зачувување,, и методи за безбедност на методот на енергија претприемачи.
 • Вработување на УВ зрачење безбедност за да се спречи деградацијата на водовод.

Кариера Потерница треба
 • Читање со разбирање, разбирање ставовите и создаде реченици во работните досиеја кои се поврзани со.
 • Активно слушање ви дава вкупно внимание на она што другите рекле, стекнување на време за вас да се разбере на елементите кои се направени, Бараниот барања како идеален, и не смирувачки на случаи кои се во ред.
 • Пишување-во писмена форма не како несоодветни за потребите на публиката зборува ефикасно.
 • Зборувајќи-зборуваме за другите да се спомене и информации за ефикасно.
 • Математика-Користење на аритметички за решавање на проблеми.
 • Технологија Користење на контролирани прописи и техники за решавање на проблеми.
 • Критичко размислување-Примена на разумот и се смета дека ги признаваат придобивките и недостатоците на резултатите, алтернативни опции или пристапи кон проблемите.
 • Активно учење-Познавање последици од нови детали за секоја последните и идни решавање на проблеми и донесување одлуки.
 • Стратегии на учење-Избор и вработување на coachingANDeducational методите и процедурите за ситуацијата кога учење и едукација на нови предмети.
 • Мониторинг-OverseeingORDetermining функционалноста на себе, лица кои се различни, или бизниси сметаат помошни активности или да се генерираат развој.
 • Perceptiveness социјална благосостојба не се свесни за othersA тенденции и разбирање, а тие не зошто тие реагираат.
 • Координација-Прилагодување активности во однос на активностите othersI.
 • Вешто да го убедувам-убеди другите да го променат навиките или нивните глави.
 • Арбитража-Прв други колективно и се обидува да се помири варијации.
 • Инструкции настава други HOWTO направи потег.
 • Сервисна ориентација-Позитивно барате пристапи за помош на лица.
 • Напредно решавање на проблемот-Идентификување на напредни проблеми и critiquing факти кои се поврзани примените опциите и да ги испита и да се изгради опции.
 • Бизниси Евалуација-инспектор барања ставка и треба да се создаде стил.
 • Технологија Дизајн Имајќи уреди или генерирање и технологија за да обезбеди индивидуални барања.
 • Алатки Избор-Утврдување алати и опрема за тип потребно сериозно да се направи кариера.
 • Инсталирање-додавање на производи, производи, каблирање, или пакети за да се исполнат спецификации.
 • Кодирање пишување компјутерски апликации во однос на целите кои се бројни.
 • Операции за следење Недеремено тестови, повици, или други сигнали за да бидете сигурни на опремата функционира соодветно.
 • Функција и контрола контролира работењето на техники или уреди.
 • Одржување-вршење на одржување што е рутина на алатки и донесување на одлука за тоа кога и каков тип на зачувување станува неопходно.
 • Донесување на одлука за смена на проблеми-фактори работат грешки и да одлучат што да се направи во врска со тоа.
 • Поправање местење производи или програми за користење на саканиот методи.
 • Контрола на квалитетот на истражување Спроведување на испити и инспекции на предмети, даватели, или техники за да се измери одлични или изведба.
 • Мудрост и одлучување, Со оглед на општите трошоци и предности на можни чекори за да го избере најдобриот одговара еден.
 • Системи за анализа, донесување на одлука што треба да работат вид на метод и како промени во околностите, операции, а исто така и атмосферата ќе влијае ефекти.
 • Методи за анализа-Разлика акции или симптоми на перформансите на системот, како и во однос на целите на овој уред се точни или се потребни за да се зголеми функционалноста на однесување.
 • Време-менаџмент-Контролирање oneis сопствен прилика.
 • Менаџмент на штедно-одредувањето на тоа колку долари ќе бидат потрошени за да се добие на работа, и продажба во однос на овие трошоци.
 • Работењето на производот Извори-Прв и гледање за идеална употреба на алатки, објекти, и материјали потребни сериозно да се избрани да работат.
 • Администрација на вработени по ресурси Туркање, зграда, и насочување на поединци, како тие функционираат, разликување на најдобрите луѓе за вашата работа.
обука Потребно искуство Потреба
 • Високи средно образование (или GED или високи средно училиште Еквивалентност сертификација)
 • Многу Училиште Предмети
 • Универзитетска диплома
 • Никој
Работа лидерски вештини Потребно
 • AchievementOREnergy – 87.98%
 • упорноста – 86.61%
 • мотивација – 89.41%
 • управување со – 88.52%
 • помош – 89.31%
 • Проблем за другите – 87.25%
 • културни Direction – 86.27%
 • Самоконтрола – 84.20%
 • толеранција на притисокот – 83.40%
 • CustomizationANDFlexibility – 88.00%
 • доследност – 93.00%
 • Внимание на детали – 93.60%
 • искреноста – 90.80%
 • независност – 90.34%
 • креативност – 81.40%
 • размислување – 89.43%

за superadmin

Исто така, проверете

модел Дејци, Дрво Опис на работата / Улогите и одговорностите на примерокот

Соберете спектар целосна големина и дрво точни модели на предмети. Вклучува мансарда вработени и дрвени наведуваш …

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *