Ударни вести
Насловна / Некатегоризирано / Радиолошки технолози Опис на работата / Задачи и должност на примерокот

Радиолошки технолози Опис на работата / Задачи и должност на примерокот

Земете x CAT и зраци скенира или направи nonradioactive залихи во крвта patientis од причини кои се дијагностички. Вклучува технолози кои се фокусираат на дополнителни стратегии кои се скенирање.

Кариера вештини Квалификација
 • Евалуација и да ги испита создадена х-зраци, лента што е видео, или PC -developed информации ако графика се доволно причини во врска со аналитички да дознаете.
 • Користат уреди за заштита и светлина безбедносни мерки за да се прилагоди на владините правила, исто така, за да се осигура безбедноста на персоналот и страдаат.
 • Му ги откриваш процедури и да видиме пациентите да бидете сигурни заштита и луксуз за време на проверка.
 • Работи или надгледува функционирањето на магнет или радиолошки слики производи за производство на слики од телото за анализа.
 • Место и онеспособат за испитување на маса пациентот.
 • Позиција слики опрема и алтер поставувања, за да се создаде должина и период на покриеност, accordingto спецификации на испит.
 • Клучни упатства и знаења во компјутер фото специфични графички, или да поднесе и да ги идентификуваат скенирање серија, прилагоди предаватели и опрема.
 • Проверете видео приказ од областа и промена појава или контраст за подобрување на квалитет на екранот.
 • клиенти монитор’ состојби и тенденции, поништување на сигнали кои се претерано на лекар.
 • стави до, обезбедување дека повеќето потребни алатки е поставена.
 • Размислете за точна и детална евиденција на пациентите кои се медицински.
 • рекорд, приод, и продолжи одржувањето лек податоци или пациентот датотеки и да се подготви извештаи.
 • Синхронизирајте употреба документација на персоналот или технолози кои се дополнителни.
 • Набавка помош во outfitting или трансформира значително болни, повредено, или луѓе кои се со посебни потреби.
 • Подготви и да направиме заедничко или вметнува контрастни средства на поединци.
 • Елиминирање и начинот.
 • Илустрираат нови алатки, техники, или процеси со цел да се здружат и да се обезбеди помош која е специјализирана.
 • Пресметајте длабочината на дел да се radiographed, искористување на мерни ленти инструменти слични,.
 • Функција fluoroscope да им помогне на лекар за да ја видите и туториал линија преку крвотокот на област на интерес.
 • Утврди должностите на радиолошки вработените да се задржи текови кои се трпеливи и да се постигне производство цели.
 • Соработка со дополнителни медицински downline, вклучувајќи медицински сестри или доктори, да се спроведе ангиографија или уникатен васкуларни методи.
 • Изведување на административните обврски, вклучувајќи стекнување на мало оперативниот буџет, надополнувајќи превземања на опрема или предмети, или организирање на работата агенди.
 • Изведување на планирани мали или сервисирање итни одржување на радиографски уреди.

Работа рутини Квалификација
 • Читање со разбирање, разбирање ставовите и подготвени фрази во работата документи кои се поврзани со.
 • Активно слушање, да она што другите рекле снабдување целосно внимание, има време и енергија за да ги реализира сите работи се гради, барајќи прашања како точни, и никогаш не смирувачки на неприфатливи ситуации.
 • Производство напишани надолу не како несоодветни за потребите на гледачите комуникација ефикасно.
 • Разговор-Разговорот со други за да се спомене факти ефикасно.
 • Математика-Вработување на математика за решавање на проблемите.
 • Технологија Користење на методи и контролира политиките за решавање на проблеми.
 • Критичко размислување-Вработување расудување и причини да се признаваат придобивките и слабостите на резултатите, алтернативни опции или методи на потешкотиите.
 • Активни-Учење Разбирање на придобивките на информации што е ново во врска со секој постоечки и идни решавање на проблемите и донесување одлуки.
 • Учење пристапи-користење и подигање Тренер / наставни стратегии и методи во право за проблемот кога ќе студираат или прашања настава кои се свежи.
 • Проверка-CheckingORAssessing ефикасноста на корпорации, различни лица, или себеси да се создаде промени или сметаат корективни активности.
 • Социјална Perceptiveness сезнаен othersI одговори зошто тие одговори, бидејќи тие се направи и да се знае.
 • Умешност модифицираат дејства во однос на другите’ чекори.
 • Убедување-убеди другите да ги подобрат своите мозоци или акции.
 • Арбитража-Прв други заедно и се обидува да се помират разликите.
 • Инструкции-едукација на другите како да се направи нешто.
 • Компанијата Ориентација-сесрдно потрага пристапи за да им помогне на луѓето.
 • Комплекс за решавање на проблемите-Разлика комплекс тешкотии и преглед на информации кои се поврзани применуваат лекови и за да се произведе и да се оцени селекции.
 • барања операции Анализа-инспектор и спецификации решение да се создаде дизајн.
 • Инженеринг дизајн за производство или создавање производи и инженеринг за да се обезбеди потрошувачот сака.
 • вид опрема алати и опрема Избор-Идентификување е потребно за да се изврши една задача.
 • Инсталирање-инсталирање на уреди, машини, жици, или апликации на генерално ги исполни спецификациите.
 • Кодирање-Составување компјутерски пакети се однесуваат на неколку причини.
 • Функција Следење Недеремено бирање, индикатори, или други знаци за обезбедување на апаратот е во моментов функционира соодветно.
 • Работење и држачи Контрола на работењето на методи и алатки.
 • Опрема Одржување Водење одржување што е рутина на опрема и идентификување кога.
 • Донесување на одлука за смена на проблеми, причините за оперативни грешки и изборот што да направи во врска со тоа.
 • Поправање на местење уреди или машини за користење на саканиот алатки.
 • Контрола на квалитетот Анализа-вршење на проверка и преглед на производи, решенија, или процеси со цел да се суди функционалност или одличен.
 • Види и донесување на одлуки-Размислувајќи за споредбени цени и големи нешта за чекорите кои се потенцијални да го изберете најсоодветниот еден.
 • Системи за анализа-одредување на она што вид на метод мора да работи и начинот на кој промените во работењето, проблеми, како и околината можат да влијаат на резултатите.
 • Системи за анализа-Идентификување на акции или знаци на перформанси и во однос на целите на уредот, точни и чекорите потребни за подобрување на ефикасноста.
 • Време-менаџмент-контролирање на други’ период и лични време еден.
 • Управување со пари-Одлуката како несомнено ќе се користи пари за да се изврши задачата, и продажба на овие сметки.
 • Менаџмент на супстанции Методи-Прв и доживување за идеален за користење на алатки, претпријатија, и материјали потребни сериозно да се направи одредена функција.
 • Операции на работници по ресурси Посочувајќи поединци како што се, развој, и инспиративна работат, идентификување на најефикасните лица за работа.
квалификации за обука треба знаење
 • Поврзете сцена (или дополнителни ниво 2-година,)
 • Никој
Работа контрола вештини Квалификација
 • AccomplishmentOREnergy – 87.27%
 • определување – 87.39%
 • Иницијатива – 91.57%
 • управување со – 91.50%
 • соработка – 95.03%
 • Прашањето за другите – 91.40%
 • културни Direction – 89.85%
 • Самоконтрола – 94.82%
 • стресот Праг – 91.83%
 • Адаптибилност / слобода – 92.19%
 • доследност – 95.47%
 • Свеста за шоу – 93.66%
 • искреноста – 95.31%
 • слобода – 92.87%
 • унапредување – 86.19%
 • аналитичко размислување – 89.66%

За Јаков

Исто така, проверете

модел Дејци, Дрво Опис на работата / Улогите и одговорностите на примерокот

Соберете спектар целосна големина и дрво точни модели на предмети. Вклучува мансарда вработени и дрвени наведуваш …

еден коментар

 1. Напиши повеќе, Тоа е сè што можам да кажам. буквално, се чини како да
  ќе се потпира на видео да се направи вашата точка.
  Очигледно ти знаеш што си зборуваме за, зошто залудно трошење на интелигенција на само објавувате видеа на вашиот блог, кога ќе може да ни даваат нешто информативно да се чита?

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *